• E-posta: info@5cizolasyon.com
  • Telefon: +90 530 404 63 61
Su yalıtımı, bir binanın yapısal elemanlarına veya bitmiş alanlarına su girmesini önlemek için kullanılan malzemelerin birleşimidir. Ana amacı, sıvı haldeki nem tarafından uygulanan hidrostatik basınca direnmektir.
Birçok su yalıtım malzemesi türü vardır. En iyi ve en yaygın olanlardan bazıları; Poliüretan esaslı kimyasallar, çimento esaslı kimyasallar, EPDM kauçuk malzemeler, kauçuklu asfalt kimyasallar, termoplastik malzemeler, bitüm esaslı sürülebilir ve serilebilir membran ve PVC su yalıtım membranıdır.
Su geçirmezlik için kullanılan çeşitli malzemeler ve kimyasallar arasında polivinil klorür, hipalon, etilen propilen dien monomer (EPDM) kauçuk, asfaltlı katran ve bitümlü malzemeler bulunur. Su geçirmezliğin diğer bir yönü nem geçirmezliktir.
Gelişen teknolojik yeniliklerle birlikte çok kaliteli ve uzun ömürlü malzemeler üretilmekle birlikte, su yalıtımından maksimum verimi almak için yapının durumu, işçilik, ürünün kalitesi ve ürünün uygulama esaslarına uyulması vb nedenler etkili olmaktadır. Ayrıca her ürün her sorunlu alana uygulanmaz. Tüm bu detayların uygulanması en iyi yalıtımı sağlayacaktır.
Su yalıtımı, bir nesneyi veya yapıyı su geçirmez veya suya dayanıklı hale getirme işlemidir. Bu işlem sayesinde, yalıtılmış malzeme veya yapı sudan etkilenmeden kalır veya belirtilen koşullar altında su girişine karşı koyar. Bu tür ürünler ıslak ortamlarda veya belirtilen derinliklerde kullanılabilir.
Terasın kullanım amacı, teras zeminin durumu, yapının konumu vb etkenler kullanılacak malzemenin seçiminde önemli rol oynar. Yürünebilir bir teras isteniyorsa UV dayanımı olan, yaya trafiğine dayanaklı bir kaplama malzemesi seçilmelidir. Her koşulda kullanılacak malzeme esnek ve aderansı kuvvetli olmalıdır. Ayrıca izolasyon katmanının daha uzun ömürlü olması için başka bir kaplama malzemesi (koruma şapı, keçe ve çakıl taşı vb.) ile mutlaka korunmalıdır.
Negatif terimi, binanın veya yapının, hidrostatik basınça maruz kalan bölgesinin zıt tarafını belirtir. Başka bir deyişle suyun geldiği yönün tersinden yapılan izolasyon negatif su izolasyonudur. Bodrum katları, asansör çukurları, perde beton gibi toprak altında kalan bina bölgelerinde negatif izolasyon uygulanır.

Ücretsiz Keşif ve Danışmanlık İçin

Su izolasyonu, zemin kaplama ve negatiften jel enjeksiyon uygulamalarında hizmetinizdeyiz